PATRIARHIA ROMÂNĂ AGENŢIA DE ŞTIRI BASILICA
 
Căutare avansată  |  Arhivă ştiri 2008 Alegeţi limba:
RO EN
18-11-2017       
   Ştiri      Documente      Comunicate      Interviuri      Evenimente 2008   
Linkuri
Patriarhia Română
Centrul de presă Basilica
Radio Trinitas
Trinitas TV
Ziarul Lumina
 
Vă recomandăm
Personalitatea PS Timotei Lauran, primul episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane din Spania si Portugalia

I. BIOGRAFIE SI STUDII
- s-a nascut la data de 12 aprilie 1975, in Satu-Mare;
- 1981-1989: Scoala Generala nr. 6 din Satu-Mare;
- 1989-1993: Liceul Teoretic 'Ioan Slavici' din Satu-Mare;
- 20 iunie 1992: a obtinut diploma de cantaret bisericesc;
- 1993: a absolvit Liceul Teoretic 'Ioan Slavici' din Satu Mare, profilul Istorie Stiinte Sociale;
- 1993-1997: cursurile Facultatii de Teologie Ortodoxa din Cluj-Napoca;
- 1997: a sustinut licenta in teologie cu lucrarea: „Validitatea hirotoniilor anglicane in contextul relatiilor dintre Biserica Ortodoxa si Biserica Anglicana”;
- octombrie 1998-februarie 1999: a urmat cursurile Facultatii de Medicina si Farmacie din cadrul Universitatii „Iuliu Hateganu” Cluj-Napoca;
- octombrie 1999-decembrie 2000: a urmat cursurile de masterat ale Institutului de Teologie Ortodoxa 'Saint Serge' din Paris;
- 1 decembrie 2000: a obtinut titlul de master in teologie ortodoxa in urma sustinerii lucrarii de masterat: „Simbolismul vesmintelor monahale la Sfintii Parinti (secolele I - VI)”;
- octombrie 2001-prezent: doctorand la catedra de „Istoria Bisericeasca Universala” din cadrul Facultatii de Teologie Ortodoxa din Cluj-Napoca; tema tezei de doctorat: „Ortodoxie si erezie in Biserica Primara”, sub indrumarea pr. prof. dr. Vasile Leb;
- limbi straine cunoscute: franceza (scris, vorbit), spaniola (conversatie).

II. SLUJIRI IN BISERICA
- 24 martie 1998: a fost tuns in monahism la Manastirea Nicula;
- 25 martie 1998: a fost hirotonit ierodiacon;
- 14 iunie 1998: a fost hirotonit ieromonah pe seama Manastirii Nicula;
- martie 1999-mai 1999: stagiu la Manastirea „Acoperamantul Maicii Domnului” din Franta;
- octombrie 1999 -ianuarie 2001: preot duhovnic la Manastirea „Acoperamantul Maicii Domnului” din Franta;
- 15 august 2000: a fost ridicat la rangul de protosinghel;
- februarie 2001-februaire 2002: a fost preot slujitor la Manastirea „Adormirea Maicii Domnului” Nicula;
- a indeplinit ascultarile de secretar si eclesiarh al Manastirii Nicula;
- februarie 2002-aprilie 2004: preot duhovnic la Manastirea 'Nasterea Maicii Domnului' din Ciucea;
- aprilie 2004: transferat in Mitropolia Ortodoxa Romana a Europei Occidentale si Meridionale, la Manastirea 'Inaltarea Sfintei Cruci” din Malvialle, Franta;
- aprilie 2004-octombrie 2005: a fost preot slujitor la Manastirea 'Inaltarea Sfintei Cruci' din Malvialle, Franta;
- noiembrie 2004-prezent: responsabil pentru parohia ortodoxa romana de la Toulouse;
- noiembrie 2005-prezent: staret la Manastirea „Adormirea Maicii Domnului” din Vilar, Franta;
- noiembrie 2005-prezent: exarh al manastirilor si membru al Consiliului Mitropolitan;
- 5 martie 2008: a fost ales episcop al Episcopiei Ortodoxe Romane a Spaniei si Portugaliei de catre Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane.
 
 
Calendar creştin ortodox
...
Rânduieli bisericeşti
 
Aniversări
...
 
Comemorări
...
 
Numărul total de ştiri postate: 14,187   RSS
   Propune o ştire   
   Contact   
Categorii de ştiri:   Ştiri din ţară  |  Diaspora ortodoxă română  |  Ortodoxia în lume  |  Mapamond creştin  |  Dialog religios